A standard éghajlatváltozási rezilienciavizsgálat az alábbi két részből áll:
1) klímasemlegességi részvizsgálat, amelynek célja annak megítélése, hogy a tervezett fejlesztés következtében várható éves üvegházhatásúgáz-kibocsátás változás összhangban van-e az Európai Unió és annak részeként Magyarország által kitűzött emisszió-csökkentési célokkal.
2) klímaalkalmazkodási részvizsgálat, amelynek célja annak felmérése, hogy a fejlesztés eredményeképpen létrejövő infrastruktúra állagát, üzemeltetését nem veszélyezteti-e az éghajlatváltozás valamely helyben várható hatása, illetve maga az infrastruktúra nem fokozza-e földrajzi környezetének éghajlatváltozással szembeni sérülékenységét.
A standard éghajlatváltozási rezilienciavizsgálat mindkét részvizsgálata két, egymásra épülő szakaszból áll:
1) Az átvilágítási szakasz elvégzése a standard éghajlatváltozási rezilienciavizsgálati kötelezettség alá eső valamennyi infrastrukturális projekt esetében elvárás;
2) A részletes elemzési szakasz elvégzése csak abban az esetben elvárás, ha az átvilágítási szakasz eredményei alapján az indokoltnak tekinthető
A standard éghajlatváltozási rezilienciavizsgálat két részvizsgálata (ld. klímasemlegességi, illetve klímaalkalmazkodási részvizsgálatok) eltérő szakasszal is végződhet. Azaz előfordulhat, hogy az átvilágítási szakasz csak az egyik részvizsgálat esetében indokolja részletes elemzés elvégzését.
A standard éghajlatváltozási rezilienciavizsgálat eredményét egy dokumentációban kell összefoglalni, a pályázati felhívás által előírt módon. A dokumentáció benyújtásának szabályait a pályázati felhívás rögzíti.